CZÓŁENKA DO FRYWOLITKI

 

Czółenko – czółenko to podstawowe narzędzie, niezbędne do wyplatania frywolitki czółenkowej. Jest kilka rodzajów czółenek:

 • płaskie,
 • proste,
 • szpulkowe,
 • do frywolitki celtyckiej.
czółenka

– czółenka płaskie

 

Czółenka płaskie najczęściej mają kształt podłużny, z dwoma szczelinami – po jednej na każdym końcu oraz z nieco większych otworów. Szczeliny umożliwiają nawinięcie nici na to czółenko.

Zaletą tego rodzaju czółenek może być pojemność, jednakże zależy to od kształtu i budowy konkretnego modelu.
Podstawową wadą natomiast jest to, że nawinięta nić nie jest niczym osłonięta, przez co narażona jest na ciągły kontakt z otoczeniem oraz z palcami podczas pracy. Skutkiem tego nić może łatwo ulegać zabrudzeniu.
Ponadto przy nieodpowiednim profilu szczelin problemem może być też stabilność nawiniętej nici, rozwijanie się nici z zawieszonego na niej czółenka. Ta cecha może znacząco komplikować pracę.
Kolejnym utrudnieniem w pracy czółenkiem płaskim jest haczenie się czółenka z nawiniętymi nićmi o nitki robocze w trakcie wiązania supełków frywolitkowych. Można starać się układać czółenko w trakcie pracy w poprzek aby nici robocze suwały się po brzegach czółenka, jednak nie jest to naturalna pozycja dla palców wprawionych do pracy z innymi rodzajami czółenek. Frywolitkowanie wówczas może stać się mniej wygodne a przez to również wolniejsze.

– czółenka proste

 

Czółenko proste to najpopularniejszy i najczęściej stosowany rodzaj czółenek.

Zbudowane jest z dwóch „łódeczek” połączonych za pomocą trzpienia. Często w trzpieniu znajduje się otworek który ułatwia zamocowanie początku nitki do czółenka.
Jest kilka cech którymi różnić się mogą czółenka proste:

 • czółenka symetryczne – są gładkie i równe z obu stron;
 • czółenka z wydłużonym noskiem – z jednej strony czółenka znajduje się wydłużona, zaostrzona i lekko wygięta końcówka, która w trakcie pracy nad frywolitką umożliwia zastosowanie jej zamiast szydełka;
 • czółenka z szydełkiem – na jednym z końców czółenka wbudowane jest krótkie, cienkie szydełko, które w trakcie pracy może zastąpić konieczność sięgania po odrębne narzędzie.czółenka rozkładane – obie części czółenka można rozdzielić na dwie odrębne „łódeczki”, co usprawnia szybkie zdjęcie nici pozostałej na czółenku z poprzedniej pracy i po ponownym złożeniu czółenka nawinięcie nowej.

Trudno jednoznacznie określać wady i zalety tego rodzaju czółenek, ponieważ różnorodność ich budowy jest bardzo różna i różne są właściwości poszczególnych modeli.
Dużo zależy też od techniki wykonywania frywolitki oraz od indywidualnych upodobań i przyzwyczajeń.

– czółenka szpulkowe

 

Czółenko szpulkowe w swej budowie podobne jest do czółenka prostego, ale zamiast wewnętrznego trzpienia posiada wymienną szpulkę. Szpulkę tę można wyjąć z czółenka, nawinąć/odwinąć nić i ponownie umieścić na właściwym miejscu wewnątrz czółenka.

Cecha ta znacznie usprawnia czynność nawijania nici na czółenko. Posiadając dodatkowe szpulki w bardzo prosty i wygodny sposób w razie potrzeby można szybko zmienić nić i kontynuować pracę.
Jednocześnie wadą jest to, że zazwyczaj szpulki są mało pojemne, można nawinąć stosunkowo niewiele nici. Ponadto z czasem następuje zużywanie się szpulki polegające na coraz swobodniejszym rozwijaniu się szpulki i odwijaniu nici, co nie jest wygodne w trakcie supłania.

– czółenka do frywolitki celtyckiej

Czółenko do frywolitki celtyckiej jest nieco podobne do czółenka płaskiego, jednak stosunkowo długie i bardzo cienkie w relacji do swojej długości. Przeznaczone jest do wyplatania stosunkowo niedużych wzorów celtyckich jako, że można na nie nawinąć stosunkowo niewiele nici. Wydłużony kształt natomiast stanowi udogodnienie przy przeplataniu węzłów celtyckich.

SZYDEŁKA

Szydełko przy pracy z frywolitką jest narzędziem pomocniczym. Służy przede wszystkim do przeplatania nici przez pikotki w trakcie łączenia poszczególnych części robótki. Ponadto bywa wykorzystywane do szydełkowego wykończenia pracy lub łączenia części koronki frywolitkowej. Również koraliki mogą być dodawane do frywolitki poprzez nanizanie ich za pomocą szydełka na pikotki. Z racji zadań jakie pełni szydełko przy pracy z frywolitką najczęściej stosowane są bardzo cienkie szydełka: 0,4-1,0.

NOŻYCZKI

Nożyczki są niezbędne do usuwania końcówek nici oraz przy innych czynnościach wymagających cięcia nici.

 Inne (opcjonalne) narzędzia pomocnicze:

 • narzędzia usprawniające nawijanie nici na czółenka,
 • osłonki do szpulek z kordonkami,
 • uchwyty „bransoletowe” do kordonków,
 • szablony/mierniki długości pikotków,…oraz wiele innych – nie sposób wszystkich wymienić.