NICI  (KORDONKI)

 

Nici stosowane do frywolitki powinny być gładkie, mocne, mocno skręcone, nie ulegające łatwemu „rozdwajaniu”, nie tracące swoich właściwości w trakcie pracy, nie rozciągające się.

Te cechy mają zapewnić, że w trakcie pracy nić nie będzie się zrywała, powstający splot wiązań frywolitkowych będzie się układał równo, pikotki nie będą się rozdwajały, a sama nić po jej wypleceniu będzie nie mniej ładna jak przed (nie straci koloru ani cech wytrzymałościowych pod wpływem tarcia przy wiązaniu supełków oraz zaciąganiu kółeczek i łuczków). Jeżeli dodatkowo nić jest raczej sztywna, to uzyskany efekt może dawać efekt satysfakcjonującej sztywności robótki również po praniu, nawet bez dodatkowego usztywniania np. krochmalem.

NICI BAWEŁNIANE stosowane do frywolitek mogą mieć różne grubości. Najczęściej stosowane są nici o grubościach nr 10-80. Należy jednak ostrożnie podchodzić do oznaczeń grubości, ponieważ nici różnych producentów mogą się różnić grubością nawet, jeżeli oznaczone są tym samym numerem. Najbardziej popularnymi nićmi stosowanymi do frywolitek w Polsce są nici marek: Lizbeth, Aida, Cebelia, Ada, Mercer, Babylo.

NICI METALIZOWANE – mało które nici metalizowane nadają się do frywolitkowania. Jednak odpowiednie nici potrafią dać niezwykłe efekty. Frywolitki stworzone z takich nici wyglądają niczym misternie wyplecione druciki. Jednak odpowiednia do tego nitka musi się cechować znaczną odpornością na zrywanie, nie może się rozciągać, rozdwajać, nie może wycierać i tracić ani nawet zmieniać koloru pod wpływem tarcia, musi być gładka i wytrzymała.

INNE NICI – innymi rodzajami nici stosowanymi do frywolitek bywają nici z tworzyw sztucznych, np. poliestrowe lub naturalne nici jedwabne. Tutaj wachlarz jest ogromny i trudno mówić o jakichś konkretnych cechach lub markach. Zasada jest zawsze jedna i wspólna: nici muszą być gładkie, mocne i nierozciągliwe.

DODATKI

KORALIKI – wiele wyrobów frywolitkowych, zwłaszcza biżuteria, jest łączona z koralikami, które nadają frywolitce szczególnego charakteru.

INNE MATERIAŁY – w zależności od przeznaczenia danej koronki frywolitkowej, do jej wykończenia potrzebne są inne materiały, np. półprodukty biżuteryjne, klamerki, guziczki, druciki itp. itd.