Babylo Coloris pod kątem przydatności we frywolitce w sposób ogólny opisuję w informacjach o produkcie w moim sklepiku.
“Dobrej jakości kordonek z długowłóknistej bawełny egipskiej. Jest dwukrotnie merceryzowany, dzięki czemu jest wytrzymały i miękki. Nadaje się do koronki frywolitkowej, jednak nitka nie jest zbyt sztywna”. Przykład: https://sklep.picoto.pl/…/315-babylo-nr-20-multikolor…

 

Babylo a Babilo Coloris

Jeśli ktoś ma doświadczenia z nitką Babylo, to można powiedzieć, że zna też właściwości Babylo Coloris. Grubość, wytrzymałość na tarcie i zrywanie, sztywność, gładkość, skręt itp. w zasadzie się nie różnią.

 

Cechy Babylo Coloris pod kątem przydatności we frywolitce

 

Cechy Babylo Coloris, które są bardzo istotne we frywolitce, w większości są bardzo dobre, albo dobre.

 

  • Wytrzymałość na zrywanie – bardzo dobra, nitka jest bardzo odporna na zrywanie.
  • Gładkość – nitka jest równa i ma lekki poślizg, dzięki czemu zamykanie nawet dużych kółeczek nie jest kłopotliwe, nitka się nie haczy i nie zrywa.
  • Skręt – wystarczający, jednak nie jest bardzo silny. Babylo jest stosunkowo miękką nitką, jej skręt nie jest bardzo mocny, co w efekcie powoduje, że gotowa frywolitkowa praca nie jest zbyt sztywna. Akurat we frywolitce jest to raczej wada, niż zaleta, ponieważ gotowe serwetki mogą wymagać usztywniania np. krochmalem, co nie jest zgodne z klasycznym podejściem do pielęgnacji frywolitki. Poza tym delikatniejszy skręt powoduje, że na nitce, w dużym zbliżeniu, widać niewielkie, sterczące “kłaczki”.
  • Wytrzymałość na tarcie – frywolitka ma to do siebie, że nitka jest dość mocno nadwyrężana już w trakcie samej pracy. Tarcie nitki o nitkę jest niezbędne i specyficzne dla tej techniki. Nitka nie niszczy się znacząco, żeby np. miała ulegać zrywaniu, jednak przy nie bardzo ścisłym skręcie powodować może zwiększenie “puszenia się nitki”, czyli pojawiania się większej ilości sterczących kłaczków, wskutek czego nitka może nieco tracić swój blask.
  • Grubość – “dwudziestka” jest najpopularniejszą grubością nici stosowanych we frywolitce, więc dostępność Babylo Coloris na naszym rynku w grubościach 10 i 20 jest bardzo dobrą wiadomością dla miłośników wyplatania frywolitki.
  • Kolory – czyli najistotniejsza cecha specyficzna Babylo Coloris. Każda z 6 dostępnych na naszym rynku wersji kolorystycznych jest nieco inna, ale każda piękna. Zazwyczaj są to 3-4 różne, kontrastowe kolory zmieniające się w sposób łagodny, stopniowy, w niezbyt długich odcinkach, co kilka centymetrów. W pracach frywolitkowych daje to efekt dość wyrazistego melanżu.
  • Cena – jest jedną z istotniejszych zalet tej nitki. W porównaniu do nitek multikolorowych, które nadają się do frywolitki, a które pochodzą od innych producentów, jest mniej więcej dwukrotnie tańsza.

Do jakich projektów polecam multikolorową Babylo?

 

Podsumowując: uważam, że Babylo Coloris jest świetną nitką do frywolitki. Z pewnością sprawdzi się w takich projektach, jak np. kolorowa, letnia biżuteria, zakładki do książek, obrazki, kwiatki do spineczek, wianuszków, elementy pamiątkowych kartek, podkładki do filiżanek oraz różnego rodzaju kolorowe ozdoby.

frywolitka wykonana z nici Babylo Coloris